Obszar opracowania charakteryzuje skomplikowany układ urbanistyczny - chaotyczna zabudowa mieszkaniowa i gospodarcza, urozmaicony teren - duże różnice wysokości i rygorystyczne obwarowania miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. Koncepcja zagospodarowanie terenu polegała zatem przede wszystkim na uporządkowaniu miejsca i nadaniu mu charakteru adekwatnego do planowanej funkcji.
Największą zaletą zaproponowanego układu urbanistycznego jest wytworzenie nowego placu, który dzięki sąsiedztwu licznych funkcji kulturalno-rozrywkowych ma szansę stać się atrakcyjnym miejscem dla mieszkańców Wałbrzycha. W założeniu ma to być przestrzeń aktywności związanych z kulturą.
Szczególny nacisk położono na wykorzystanie walorów istniejącego budynku starego kina. Budynek wyróżnia się na tle otaczającej zabudowy modernistyczną bryłą i detalem, jak również samym usytuowaniem na załamaniu linii pierzei, z reprezentacyjnym placem przed wejściem. Zastaną formę wykorzystano aranżując wysoką spiralną klatkę schodową doświetloną od góry świetlikiem.
Prosta forma nowego budynku filharmonii nie komplikuje dodatkowo urbanistyki, pozwala na bezpośrednie połączenie starego i nowego obiektu. Wpisuje się w modernistyczny charakter budynku starego kina. Przede wszystkim jest to obiekt, który w prosty i czytelny sposób realizuje założenia programowe obiektu i pozwala na dobre funkcjonowanie centrum kultury. W całości założenia zastosowano wyraźne strefowanie.
Uzupełniająca zabudowa naprzeciw starostwa to przede wszystkich wielopoziomowy garaż z 361 miejscami postojowymi. Rozwiązano go w układzie półpodestowym, co pozwoliło na lepsze wykorzystanie przestrzeni i dostosowanie wysokości obiektu do skarpy w południowej części działki.