TBS BIELSKO - BIAŁA KONKURS


LOKALIZACJA
: BIELSKO - BIAŁA

AUTORZY: A.DONIEC, A.ŻAREJKO. O.KĘDZIŃSKA, A.ANTONOWICZ, W.DONIEC

WIZUALIZACJE: CARELLI STUDIO

INWESTOR: BIELSKO - BIALSKIE TOWARZYSTWO BUDOWNICTWA SPOŁECZNEGO

POWIERZCHNIA UŻYTKOWA: 11 342 M2

PROJEKT: 2023

IDEA

Ideą przyświecającą tworzeniu prezentowanej koncepcji urbanistyczno-architektonicznej zagospodarowania terenu osiedla wielorodzinnego przy ul. Sarni Stok w Bielsku-Białej było stworzenie przestrzeni zapewniającej możliwie najlepszy komfort życia, co w naszym rozumieniu oznacza zachowanie równowagi zarówno pod względem ekonomii rozwiązań, ale przede wszystkich symbiozęz naturalnym środowiskiem. Działka przeznaczona pod zabudowę wyróżnia się pod względem walorów naturalnych. Z jednej strony położenie na zboczu i przepiękne widoki na otaczające góry, z drugiej istniejący drzewostan tworzą wyjątkowy kontekst, który stał się punktem wyjścia do prezentowanej koncepcji.

Głównym wyzwaniem, które sobie postawiliśmy, było dbanie o kontakt mieszkańców z przyrodą i wkomponowanie nowej zabudowy w istniejący drzewostan. Dążyliśmy do przenikania się przestrzeni naturalnych i zurbanizowanych. Chcieliśmy uniknąć zamykania kwartałów zabudowy charakterystycznych dla centrów miast, czy tworzenia barier wizualnych w postaci długich elewacji. Ważne było pozostawienie swobodnego przepływu powietrza, przenikanie przestrzeni między budynkami naturalnym światłem, zachowanie widoku na góry. Przy zakładanej intensywności zabudowy staraliśmy się utrzymać możliwie kameralny klimat poprzez kreowanie bezpiecznych przestrzeni półprywatnych, które przenikają się z istniejącą zielenią dając poczucie bezpieczeństwa i kontaktu z przyrodą.

ARCHITEKTURA

Realizację tych celów widzimy w formie sześciu powtarzalnych budynków w typie punktowców. Przede wszystkim unikamy zamykania mieszkańców w hermetycznych wnętrzach blokowych, dając możliwość przewietrzania i penetracji przestrzeni światłem o różnych porach dnia.Ograniczenie powierzchni zabudowy obiektu pozwala na lepsze wkomponowanie w istniejącą zieleń. Co więcej, przy tak dużym spadku terenu, jak na przedmiotowej działce, ograniczenie długości elewacji przekłada się na mniejszą różnicę poziomów konieczną do uwzględniania przy posadowieniu czy dostępności budynku, ograniczamy skarpy i ingerencję w naturalne ukształtowanie działki, umożliwiamy łatwiejsze powiązanie parteru z naturalnym terenem.Układ mieszkań zapewnia bardzo dobre narożne doświetlenie wnętrz, co umożliwia plastyczną pracę nad urbanistyką osiedla bez ograniczeń wynikających z orientacji budynków pod względem nasłonecznienia. Atutem jest tu także większa swoboda aranżacji wnętrz mieszkań, możliwość projektowania stref wejściowych w poszczególnych budynkach z różnych stron, a także łatwa adaptacja parterów dla potrzeb lokali usługowych.Współistnienie z zastanym drzewostanem oraz balkony w formie galerii okalających całe bryły tworzą atrakcyjną formę przy minimalnych środkach i prostych, dostępnych ekonomicznie rozwiązaniach konstrukcyjno-materiałowych. Dzięki centralnym pionom komunikacyjnym, całe elewacje pozostały do zagospodarowania w formie okien i balkonów, co ma zarówno walor użytkowy, jak i estetyczny. Galeriowy układ balkonów znacząco powiększa przestrzenie mieszkalne, umożliwiają realne powiązanie z otoczeniem i stanowią ochronę przed nadmiernym nasłonecznieniem i przegrzewaniem mieszkań. „Podwójna” fasada nadaje lekkości bryłom i zaciera granice między budynkiem a otoczeniem.

Previous
Previous

WIELORODZINNE BUDYNKI PRZY ULICY KARDAMONOWEJ

Next
Next

DOM NA KARŁOWICACH