SZKOŁA NA WROCŁAWSKIM JAGODNIE


LOKALIZACJA
: WROCŁAW

AUTORZY:A.DONIEC, A.ŻAREJKO, M.FRYCZ

POWIERZCHNIA UŻYTKOWA: 11 482,78 M2

POWIERZCHNIA TERENU: 36 312 M2

PROJEKT: 2019

IDEA

Projektowanie zespołu szkolno-przedszkolnego wiąże się dla nas z realizacją misji społecznej. Wierzymy, że architektura i otoczenie wpływają na jej odbiorców, a w szczególności kształtują młodych ludzi. Odpowiedzialność w tym przypadku rozumiemy jako tworzenie architektury ponadczasowej, szczerej w formie, bezkompromisowej w funkcji i w zgodzie ze środowiskiem. 

Znalezienie równowagi między tymi postulatami było kluczem w procesie poszukiwania odpowiedzi na zadany temat pracy konkursowej.  

Teren, na którym zaplanowano budowę zespołu szkolno-przedszkolnego ma duży potencjał. Jest to część tworzącego się osiedla, miejsca niemalże bez infrastruktury, w którym może powstać nowa jakość w nurcie tak ważnego teraz myślenia o ekologii, odpowiedzialnym społecznie planowaniu rozwoju miasta i tworzeniu nowej wartości w przestrzeni publicznej. 

 

W centrum naszej uwagi podczas tworzenia niniejszej koncepcji zawsze pozostawali użytkownicy - komfort pracy i najbardziej dogodne warunki nauki i zabawy, a także stworzenie budynku, który będzie źródłem dodatkowych pozytywnych doznań -pozwoli na bliski kontakt z zielenią i rozwijanie relacji społecznych w naturalnym środowisku.   

Szkoła to miejsce integracji nie tylko dzieci, ale i opiekunów. Lokalizacja obiektu przy planowanym parku to dodatkowa możliwość spotkania różnych środowisk – niekoniecznie bezpośrednio związanych z systemem edukacji. Przestrzeń szkoły staje się zatem miejscem publicznym, które powinno dawać możliwość szerszego wykorzystania.

Ideą było połączenie trzech niezależnych jednostek (szkoły, przedszkola i bloku sportowego) w jeden dobrze funkcjonujący organizm. Osią założenia stał się hol wejściowy – integrujący całość założenia, ale jednocześnie stanowiący granicę poszczególnych stref. Chcieliśmy stworzyć możliwie prosty układ, w którym każdy użytkownik bez problemu się odnajdzie. Intuicyjne rozwiązanie układu budynku musiało zostać zgrane z szeregiem powiązań funkcjonalnych. Jednocześnie wnętrze budynku miało pozostać jasne i przyjazne użytkownikom. W tym celu zaprojektowano zielone atria, które wraz z niską zabudową i przestrzeniami rekreacyjnymi otaczającymi obiekt ze wszystkich stron stworzyły szkołę w skali młodego człowieka i w bliskości z naturą.  

Previous
Previous

PLAC SŁOWIAŃSKI W LEGNICY - I NAGRODA

Next
Next

MUZEUM KSIĄŻĄT LUBOMIRSKICH WE WROCŁAWIU